Közösségi szájmaszk

Közösségi szájmaszk-készítés Nagykovácsiban

Szabó Orsolya – intézményvezető (Nagykovácsi Kispatak Óvoda)

 

Egy paraszthajszálon múlott, hogy ma Nagykovácsiban textil szájmaszkok is segítenek a koronavírus ellenei védekezésben.

Amikor a gondolat megfogant a fejemben, hogy talán ez is támogatás lehet az itt élőknek, többeket megkérdeztem mi a véleményük. Vegyes visszajelzés érkezett. Volt, aki azonnal és lelkesen mellé állt. Volt, aki csak hümmögött és nem gondolta olyan fontosnak ezt az egészet. Ám amikor egy ismerős orvos azt üzente, hogy teljesen felesleges munka és semmit sem ér az egész textil szájmaszk, no, akkor majdnem feladtam.

Aztán mégsem. Láttam, hogy a Kispatak Óvoda minden munkatársa tenni szeretne és ez hatalmas erőt adott ahhoz, hogy belevágjunk.

Kezdetben az óvodai családok körében mértük fel a maszkok iránti igényt, hiszen a legfontosabb az volt, hogy a hozzánk járó családokról gondoskodjunk. A maszkok felnőtt és gyerek mérteben is elkészültek. A munka jó tempóban haladt és láthatóvá vált, többre is képesek vagyunk. Ekkor csatlakozott hozzánk az Önkormányzat, mint anyagi támogató, és a Szépkovácsi Egyesület, mint a maszkok csomagolásának és kiosztásának segítője.

Hihetetlen sok felajánlás érkezett a közösségi felhívásra. Textil, kalapgumi adományok mellett sorra jöttek a kétkezi munkát adományozó nagykovácsiak.

A kezdeti kis óvodai kezdeményezés hirtelen kinőtte magát, és elképesztően sok tervező-szervező-megvalósítandó munka kerekedett. Ha azt mondom, hogy ezzel keltünk, ezzel feküdtünk, nem mondok igazat, mert a segítők közül többen mesélték, hogy a szabással, vasalással, varrással álmodtak, és szinte fáradtnak érzeték magukat a reggeli ébredésnél, hiszen még álmukban is dolgoztak.

Most, hogy már a munka végére értünk el sem hiszem, hogy megcsináltuk.

Pedig igaz! Végtelenül büszke vagyok minden résztvevőre! Azért dolgoztunk, hogy segítsünk a bajban. Mi, készítők mégis akkor leszünk a legboldogabbak, ha már nem kell senkinek sem hordani ezeket a maszkokat. Szeretnénk, ha csak emlék lenne minden darab.

Ám ha kell, mi újra megtesszük mindenkiért, minden Nagykovácsiért, amit csak tenni tudunk.

Álljon itt egy rövid statisztika a maszkkészítésről:

Az Önkormányzat alapanyagot (textileket, gumikat, cérnát stb.), a csomagoláshoz zacskókat vásárolt, önkéntes segítőket toborzott. 500 méter pamutvásznat vett, amelyhez beszerzési áron juthattunk hozzá. Két nagyobb felajánlásként 135 méter textil anyagot kaptunk, és egyéb kisebb felajánlásokkal kiegészítve 80 további métert adományozott az óvoda.

2000 méter kalapgumi, 12 kg postázó körgumi, töméntelen mennyiségű varrócérna fogyott. A mosópor, víz, vasaló, energia nagyobb része is közadakozásból jött össze.

A maszkok készítésével töltött időszak: március 16 – április 17. volt (plusz a pótlások utólagos készítése és kiszállítása).

A résztvevők, önkéntesek száma: 29 fő varró; 17 fő szabó; 7 fő mosó-vasaló-gumizó; 2 fő csomagoló; 23 fő kihordásban segítő postázó, 1 fő napi kész munkákat összegyűjtő, anyagszállító (napi 15 km). A csomagolásban és a postaládákba juttatásban a Szépkovácsi Egyesület érkezett a segítségünkre. A magyar költészet napja előtti napokban csomagolt adagokba versek is kerültek a Családkovácsoló Egyesület segítségével.

 

Nagykovácsiban 2020. április 25-ig: 7790 db szájmaszk készült el.

Név szerint a maszkkészítés résztvevői:

 

A program ötletgazdája és a munkák szervezője:

Szabó Orsolya (Kispatak Óvoda intézményvezetője)

 

A maszkok varrói:

Nagy Gabriella

Varga Angelika

Tóthné Orosz Andrea

Bulyáki Zsuzsanna

Szász Mária

Lukátsyné Andruskó Diana

Bertalanné Vekerdi Mónika

Sípos Andrea

Méhes Erika

Fülöp Rita

Fülöp Éva

Szemesy Barbara

Mile Zsuzsanna

Pálhegyiné Gész Judit

Perge-Kovács Gina

Szalmási Krisztina

Bérces Erika

Springer Orsolya

Farkas Irén

Perényi Ágnes

Virág Zsuzsanna

Páva Józsefné

Angyal Dóra

Csapai Ica

Győri Eszter

Horváth Bernadett

Tompos Marika

Schafer Kata

Nagy Fülep Mariann

 

A maszkokat szabók:

Vad Anikó

Nagy Sabine

Vassné Kiss Ildikó

Papp-Dadai Laura

Kecskés Eszter

Bérces Krisztina

Barka Renáta

Horváth Mónika

Bálint Ildikó

Barka Szilvia

Karádi Cintia

Juhász Rita

Szabó Renáta

Gubik Szandra

Tóth Lajos

Molnár Ferenc

Bogdányi Kristóf

 

A maszkokat mosták, fertőtlenítették, vasalták, gumizták:

Síposné Miskolczi Éva

Szabóné Turcsányi Teréz

Olexa Györgyné

Bódi Viktória

Karlik Imréné

Balogh Andrea

 

A csomagoló részleg „munkatársai”:

  1. Furulyás Katalin

Karczewicz Ágnes

 

Önkénteseink a maszkok kihordásában:

Görgényi Gábor

Kósa S. Péter

Kerényi Réka

Kiszelné Mohos Katalin

Huszár Antal Virág

Diószeghy Tünde

Bretser Lívia

Heisz Gábor

Szép Henriette

Kiszel István

Gere Henriett

Fegyveres-Fiskál Gábor

Karczewicz Ágnes

Erdélyi Zoltán

Chraska-Pongo Angelika

Vezér Eliza

Nagy András

  1. Furulyás Katalin

Springer Bence

Dánfi Judit

Volosinovszki Tamás

Sasvári Attila

Tóth Lajos

Köszönet Grubitsné Szabó Beátának a kiszállítás szervezési előmunkálatáért.

 

Köszönjük a jelentős textil adományokat:

a Diego Hűvösvölgy tulajdonosainak Szemesy Barbarának és Farkas Tamásnak,

a Sikertexnek – Pálhegyiné Gész Juditnak és Gárdos Katalinnak,

Farkas Irénnek és a Nagykovácsi Kreatív Hobby boltnak,

Balanyi Bibiananak és Istvánfy Gergőnek,

Mile Zsuzsannának és azoknak, akik akár csak egy-két méter textillel segítették a maszkok elkészültét.

Remélem a felsorolásból senki sem maradt ki!

 

Nagykovácsi Nagyközség Önkormányzata közel 600. 000 Forinttal támogatta alapanyagbeszerzéseinket.

A nagykovácsi lakosok által a maszkokért felajánlott és átutalt pénzösszegből a Nagykovácsi Óvodásokért Óvodai Alapítvány egy nagy teljesítményű (250 m3/ h) ózongenerátort vásárolt a Kaszáló utcai, jelenleg ügyeletet ellátó óvoda belső tereinek folyamatos és szükség szerinti fertőtlenítéséhez. Ledács-Kiss Miklós alapítványi elnök és a kuratórium tervei szerint még egy készülék kerül megvételre a Dózsa György utcai tagóvodai használathoz. A Száva utcai épületbe pedig önkormányzati költségvetési forrásból tervezzük a beszerzést.

A Kispatak Óvodás gyerekek, családjaik és a dolgozók nevében is köszönöm, köszönjük!